Author: admin (page 1 of 63)

AOTM – April 2017

Congratulations Adriaan Pelser!

He wins the Junior SPORTS AWARD from Video Ezy which includes a FREE New Release.videoezy-individualpage-banner

WARWICK

Winner of NBAthlete of the Month of April 2017! Our incredibly consistent and loyal captain won his 3rd National Junior medal (in the past 4 years) last month in his pet event the 110m hurdles. He is also the first and only person in the clubs historyย  to win this award three times!

Age: 17
Height: 1.82m
Nickname: Song Captain
Star sign: Aquarius
Start Athletics: 2006
Pets: –
Occupation:ย  Student
Biggest influence: Mom
Are you superstitious: NO
FAVOURITE
Sporting hero: Omar Mcleod
Athletics event: Anything that involves hurdles
Movie: Begin Again/ The Imitation Game
Movie munchies:
Game: Witcher 3/ dark souls series
Music: Rap/ acoustic
Shop: Kmart
Food: Meat
Drink: Maximus
Holiday spot: Beach
Place to relax: Home
Other sports: NFL/ Rugby
What would you do with $1M: Spend it on unnecessary stuff

What I like about North Beach Athletics: we are a family and everyone supports each other.

AOTM – March 2017

Congratulations Sarah Edmiston!

She wins the SPORTS AWARD from Video Ezy which includes a FREE New Release.videoezy-individualpage-banner

WARWICK

Winner of NBAthlete of the Month of March 2017! Sarah has enjoyed her most successful season so far including winning the clubs first ever Open title at the National Championships. Her outstanding performances will result in her being selected for the Australian Para Team at this year’s London World Championships in July.

Age: 41
Height: 177cm
Nickname Bunny
Star sign Virgo
Start Athletics: 6 year old
Pets: Dog (Lily), Chickens, Fish (Koi, Cat fish, Minnows), Ferrets & Canaries.
Occupation:ย  Athlete
Biggest influence: Husband
Are you superstitious: No
FAVOURITE
Sporting hero: Janine Shepherd
Athletics event: Discus
Movie: Any Sci Fi action
Movie munchies: Lollies
Game: Monopoly
Music: R&B
Shop: Bunnings or 2xU
Food: Seafood
Drink: Coke Zero
Holiday spot: Singapore
Place to relax: Beach
Other sports: Volleyball
What would you do with $1M: Large house by the beach

What I like about North Beach Athletics: Great team atmosphere

2017 Australian Athletics Championships

2017 Australian Athletics Championships
Sydney Olympic Park Athletics Centre – 26/03/2017 to 2/04/2017

Sarah win’s the club first ever Open National GOLD ๐Ÿฅ‡ medal!

Congratulations to our best ever nationals team!

2017 (Sydney – 9 representatives. 9 medals – GOLD (Edmiston|Rousseau), SILVER (Gartlan|Rousseau x2|Dixon|WA team relay) & BRONZE (Edmiston|Pelser)

2016 (Perth – 13 representatives. 3 medals – GOLD, SILVER & BRONZE (WA team relays)
2015 (Sydney – 9 representatives. 2 medals – GOLD (Rass) SILVER (Pelser)
2014 (Sydney – 3 representatives. 2 medals – BRONZE (Pelser & WA team relay)

Event 1 Women Hammer Throw U18

Finals 
15 Moore, Caitlin 02 WA 39.54m           
30.21m  37.80m  39.54m

Event 43 Men Discus Throw U18

Finals
2 ๐Ÿฅˆ Gartlan, Liam 00 WA 52.96m PB CR

Event 46 Heptathlon: #1 Women 90 Metre Hurdles U16

Section 2 Wind: 1.1
2 Richards, Leah 02 WA 13.13 1105 PB & CR

Event 59 Heptathlon: #2 Women High Jump U16

2 Richards, Leah 02 WA  1.65m 795 =PB         
1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68                                          
  O    -    O    O  XXO    O  XXX

Event 69 Men Discus Throw U20

Finals                                                                    
5 Gartlan, Liam  00 WA 48.00m PB & CR          
X  X  48.00m  X  X  X

Event 77 Heptathlon: #3 Women Shot Put U16

9 Richards, Leah 02 WA 9.86m 520 PB        
9.86m  8.81m  9.82m

Event 90 Heptathlon: #4 Women 200 Metre U16

Section  1     Wind: 1.4                                                                 
2 Richards, Leah 02 WA 27.03 709 PB

Event 121 Men 4×100 Metre Relay U18

4 WA 42.68           
1) Morehead, Jayden 01             2) Rajakovic, Stefan 01           
3) Pelser, Adriaan 00              4) Paget, Kian 01

Event 127 Heptathlon: #5 Women Long Jump U16

Finals                                                                                
1 Richards, Leah 02 WA 5.38m   0.5    665          
5.30m(1.3) 5.38m(0.5) 5.10m(1.1)

Event 141 Heptathlon: #6 Women Javelin Throw U16

Finals                                                                           
10 Richards, Leah  02 WA  26.97m  419   PB
26.97m  X  X

Event 154 Women 100 Metre Hurdles U17

Heat  2 Preliminaries   Wind: +0.0                                                
5 Robinson, Ellen 01 WA  15.51

Event 159 Men 110 Metre Hurdles U18

Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.4                                                      
2 Pelser, Adriaan 00 WA 14.42Q

Event 161 Heptathlon: #7 Women 800 Metre U16

Section  2                                                                          
8 Richards, Leah 02 WA 2:42.30 547 PB

Event 178 Men 110 Metre Hurdles U18

Finals                                                                                
3 ๐Ÿฅ‰ Pelser, Adriaan 00 WA  14.45 -2.4

Event 196 Men Hammer Throw U15

Finals                                                                    
2 ๐Ÿฅˆ Rousseau, Etienne 03 WA 46.00m PB          
44.36m  X  42.50m  46.00m

Event 203 Women 200 Metre Hurdles U16

Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.1
7 Porter, Catherine  02 WA  31.24

Event 209 Women Discus Throw U16

11 Moore, Caitlin  02 WA 32.48m           
30.02m  32.48m  31.33m

Event 225 Mixed Shot Put Junior Secur U20

Finals                                                                    
2 ๐Ÿฅˆ Dixon F33, Layne W01 WA 1.97m  37.45%   
1.94m  1.81m  1.85m  1.90m  1.87m  1.97m

Event 276 Men Javelin Throw U15

Finals                                                                    
4 Rousseau, Etienne 03 WA 42.39m PB          
42.39m  41.48m  40.22m  41.99m

Event 279 Women 4×400 Metre Relay U20

Finals 
4 WA 3:57.45           
1) Hynes, Sarah 99   2) Whyte, Jade 01                 
3) Porter, Catherine 02   4) Wright, Lauren 98

Event 304 Women 200 Metre U16

Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.5                                                
7 Porter, Catherine  02 WA 27.30

Event 308 Women 200 Metre U14

Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.7                                                
3 Pisano, Talia 04 WA 28.13

Event 321 Women 80 Metre Hurdles U14

Heat  2 Preliminaries   Wind: -3.1                                                
3 Pisano, Talia 04 WA  13.37Q

Event 351 Women Discus Throw Ambulant Open
Finals

1 ๐Ÿฅ‡ Edmiston F44, Sarah 75 WA 34.31m WCQ 77.05%   
31.06m  33.81m  X  33.91m  34.31m  32.98m

Event 380 Women 80 Metre Hurdles U14

Finals                                                                         
5 Pisano, Talia 04 WA  13.19  0.6

Event 390 Women 400 Metre U16

Heat  2 Preliminaries                                                        
5 Porter, Catherine 02 WA 59.09 PB

Event 412 Men Shot Put U15
Finals

1 ๐Ÿฅ‡ Rousseau, Etienne 03 WA 14.34m PB          
12.52m  14.34m  13.41m  14.31m

Event 436 Men Discus Throw U15
Finals

2 ๐Ÿฅˆ Rousseau, Etienne  03 WA  49.98m PB          
44.89m  48.79m  X  49.98m

Event 463 Women 100 Metre U14

Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.2                                                 
9 Pisano, Talia  04 WA  13.46

Event 488 Women 4×100 Metre Relay U14

Finals                                                                    
2 ๐Ÿฅˆ WA 50.42           
1) Pisano, Talia 04  2) Le Tessier, Vivienne 04        
3) Prinsloo, Monique 04   4) Lankester, Skye 04

Event 511 Women Hammer Throw U16

Finals                                                                    
5 Moore, Caitlin  02 WA  38.23m           
X  36.68m  38.23m  X

Event 515 Women Shot Put Ambulant Open
Finals

3 ๐Ÿฅ‰ Edmiston F44, Sarah  75 WA 8.23m  62.63%   
7.30m  8.23m  7.88m  X  7.76m  7.82m

2016/17 Annual AGM & Awards

Kane Watson Club Champion – Sarah Edmiston presentedย  by Josh Watson

Male Champion – Adam Kopp presented by Tony Krsticevic MLA

Female Champion – Catherine Porter presented by Tony Krsticevic MLA

Junior Female Champion – Leah Richards presented by Tony Krsticevic MLA

Junior Male Champion – Etienne Rousseau presented by Tony Krsticevic MLA

Most Promising Athlete – Liam Gartlan (pictured right with ‘WA Throws Mafia’ team mates Todd & Sarah) presented by Paul Edmiston

Most Improved – Ellen Robinson presented by Barrie Kernaghan

Paul Edmiston Coaches Trophy – Talia Pisano presented by Paul Edmiston

Most Improved Para Athlete – Rebecca Turner presented by Mark Bannister

Mark Bannister Para Coaches Trophy – Josh Morrow presented by Mark Bannister

Barrie Kernaghan Spirit Award – Luke Robinson presented by Adriaan Pelser

Life Membership – Adriaan Pelser presented by (our last inducted LM) Sarah Edmiston

Special Recognition Awards – to our #Perth2016 Masters World Champions Todd Davey & Barrie Kernaghan presented by Tony Krsticevic MLA

When: Thursday 23rd of March 2017.
Where: Wendling Rd Function Hall, Charles Riley Reserve, North Beach.
AGM: 6pm-6.30pm
Dinner: 6.30pm-7.00pm.
Awards:ย  7pm-8pm.

You must RSVP to reserve your dinner booking: info@nbablues.com

Older posts