Athlete Of The Month

Honour Board

*Multiple Winner

2017

APRIL – Adriaan Perlser*

MARCH – Sarah Edmiston

FEBRUARY – Bayley Starr

JANUARY –Mathilde Lapierre

 

2016

DECEMBER – Mia Robinson

NOVEMBER – Julia Celenza

OCTOBER – Todd Davey*

SEPTEMBER – Liam Gartlan

AUGUST – Alana Sim

JULY – Etienne Rousseau

JUNE – Will Reinicke

MAY –Jazmin Spray

APRIL – Caitlin McKirdy

MARCH – Adriaan Pelser*

FEBRUARY – Alex Sundquist

JANUARY – Mitchell Tassiker

2015

DECEMBER – Caitlin Moore

NOVEMBER – Poppy Briggs

OCOTBER – Nikolas Roth

SEPTEMBER – Charlie Griffiths

AUGUST – Luke & Ellen Robinson

JULY – Mitchell Sanzone

JUNE – Rachel Bruursema & Burt Cockley

MAY – Syed & Asad Ad’ha Aljunied

APRIL – Sarah Sundquist

MARCH – Leah Richards

FEBRUARY – Gabrielle Jason

JANUARY – Talia Pasano

2014

DECEMBER – Loren Penny

NOVEMBER – Adam Kopp

OCTOBER – Luke Ranalli

SEPTEMBER – Bree Liddell

AUGUST – Heinrich Rass

JULY – Andrew Taylor

JUNE – Michael Arnatt

MAY – Luca Samuels

APRIL – Rhys Davies

MARCH – Todd Davey*

FEBRUARY – David Cicchini

JANUARY – Liam Van der Spuy

2013

DECEMBER – Hannah Whitbread

NOVEMBER – Daniel Cruikshank

OCTOBER – Courteney Hall

SEPTEMBER – April Brough

AUGUST – Catherine Ashton

JULY – Brittanny Brymer

JUNE – Tim Branston*

MAY – James Ockelford

APRIL – Chad Perris

MARCH – Taylor Watson*

FEBRUARY – Adriaan Pelser*

JANUARY – Cole Unasa

2012

DECEMBER – Bryce Twyman

NOVEMBER – Jack Murphy

OCTOBER – Caitlin Chase

SEPTEMBER – Paige Gavranich

AUGUST – Mike Sala

JULY – Mathew Short

JUNE – Paris Russell

MAY – Jarrod De Rosario

APRIL – Taylor Watson*

MARCH – Sian Glanney

FEBRUARY – Jane Stockley

JANUARY- Andrew Bannister

2011

DECEMBER– Ella Italiano-Schmidt

NOVEMBER– Abigail Dargan

OCTOBER– Ben Clark

SEPTEMBER– Ben Knox

AUGUST– Baylee Saltmarsh

JULY– Courtney Korck

JUNE– Tim Branston*

MAY – Steven Rafty

_________________________________________________________

2016/17 Season Awards

2016-17 Personal Best List (142)

presented by Josh Watson

Club Champion –Sarah Edmiston.

presented by Tony Krsticevic MLA

Male Open Champion – Adam Kopp.

Female Open Champion – Catherine Porter.

Junior Male Champion – Etienne Rousseau.

Junior Female Champion – Leah Richards.

presented by Barrie Kernaghan

Barrie Kernaghan Spirit Award – Luke Robinson.

Most Improved –Ellen Robinson.

presented by Paul Edmiston

Most Promising Athlete – Liam Gartlan.

Coaches Award – Talia Pisano.

presented by Sarah Edmiston

Life Membership – Adriaan Pelser.

presented by Tony Krsticevic MLA

Special Recognition – Todd Davey & Barrie Kernaghan.

2015/16 Seaspon Awards

‘Barrie Kernaghan’ Train Hard Award – Georgia Raath

Most Improved – Adam Kopp

‘Paul Edmiston’ Coaches Trophy – Catherine Porter

Junior Female Champion – Caitlin Moore

Junior Male Champion – Kellen Johnson

Male Champion – Mitchell Tassiker

Female Champion – Hannah Whitbread

‘Kane Watson’ Club Champion – Adriaan Pelser.

Most Promising Athlete – Leah Richards.

Life Membership – Sarah Edmiston.

2014/15 Season Awards

presented by Josh Watson

Club Champion –Heinrich Rass.

Male Open Champion – Andrew Taylor.

Female Open Champion – Jane Stockley.

presented by Ian Watson

Junior Male Champion – Adriaan Pelser.

Junior Female Champion – Hannah Whitbread.

presented by Barrie Kernaghan

Barrie Kernaghan Train Hard Award – Talia Pisano.

Most Improved –Bree Liddell.

Most Promising Athlete – Daniel Cruickshank.

presented by Paul Edmiston

Coaches Award – Luca Samuels.

presented by Daniel Roffman

Life Membership – Paul Edmiston.

Pro Prizemoney: $4230.

2013/14 Season Awards

presented by

Club Patron – Tony Krsticevic (MLA member for Carine).

Club Champion – Todd Davey.

Open Champion – Mathew Short.

Junior Champion – Adriaan Pelser.

Barrie Kernaghan Train Hard Award – Caitlyn Chase.

Most Improved – Courteney Hall.

Most Promising Athlete – Hannah Whitbread.

Pro Prizemoney: $3927.50

_________________________________________________________

2012/13 Season Awards

presented by

Club Patron – Tony Krsticevic (MLA member for Carine).

Club Champion – Chad Perris.

Male Open Champion – Todd Davey.

Female Open Champion – Jane Stockley.

Junior Male Champion – Jack Murphy.

Junior Female Champion – Paige Gavranich.

Barrie Kernaghan Train Hard Award – Ben Clark.

Professional Award – Cole Unasa.

‘Razz’ Award – Bryce Twyman.

Most Improved – Mathew Short.

Coaches Award – Caitlin Chase.

Most Promising Athlete – Adriaan Pelser.

Life Membership – Daniel Roffman.

Pro Prizemoney: $17 975.

_________________________________________________________

2011/12 Season Awards

presented by

Club Patron – Tony Krsticevic (MLA member for Carine).

Club Champion – Sian Glanney

Male Open Champion – Ben King.

Female Open Champion – Jane Stockley.

Junior Male Champion – Fraser Fullerton.

Junior Female Champion – Taylor Watson.

Train Hard Award – Leigh Edwards.

Professional Award – Mathew Short.

‘Raz’ Award – Baylee Saltmarsh.

Most Improved – Andrew Bannister.

Pro Prizemoney: $5985.
_________________________________________________________

2010/11 Season Awards

presented by

Club Patron – Tony Krsticevic (MLA member for Carine).

Club Champions – Mens 4x100m team

(Josh Bahartha, Mathew Short, David Cicchini & Cole Unasa).

Male Open Champion – Mathew Short.

Female Open Champion – Courtney Korck.

Junior Male Champion – David Mahood.

Junior Female Champion – Paige Gavranich.

Train Hard Award – Michael Sala.

Professional Award – Cole Unasa.

Coaches Award – Steven Rafty.

Most Improved – Andrew Bannister.

Pro Prizemoney: $4755.

_________________________________________________________

2009/10 Season Awards

Club Champion – Anthony Zorbas

Coaches Award – Steven Rafty

Professional Award – Josh Bahartha

Train Hard Award – Ben Clark

Junior Champion Female – Kate Burns

Junior Champion Male – Tim Branston.

_________________________________________________________

Previous Club Champions

MEN & WOMEN

2016/17: Sarah Edmiston

2015/16: Adriaan Pelser

2014/15: Heinrich Rass

2013/14: Todd Davey

2012/13: Chad Perris

2011/12: Sian Glanney

2010/11: Josh Bahartha, Mathew Short, David Cicchini & Cole Unasa

2009/10: Anthony Zorbas

2008/09: No Awards Presented.

2007/08: Kane Watson.

2006/07: Kane Watson.

2005/06: John-Paul Taylor, Lyndsay Pekin.

2004/05: Richard Marian, Rachel Birtles.

2003/04: Kane Watson, Katherine Hancock.

2002/03: Kane Watson, Katherine Hancock.

2001/02: Kane Watson, Katherine Hancock.

2000/01: Kane Watson, Katherine Hancock.

1999/2000: Alan Ballard, Lisa Morrison.

1998/99: John-Paul Taylor, Lisa Morrison.

1997/98: Richard Marian, Lisa Morrison.

1996/97: Shane Hearn, Lisa Morrison & Stacey Woodhouse.

1995/96: Martin Petrovsky, – .

1994/95: Martin Petrovsky, Lara Buggy.

1993/94: Neil Grime, Marnie Doyle.

1992/93: Troy Wynne, Byrony Glass.

1991/92: Barrie Kernaghan, Rosanne Kemp.

1990/91: Greg Vander Sanden, Rosanne Kemp.

1989/90: Greg Vander Sanden, Renee Poetschka.

1988/89: Shane Cassey, Chris Stanton.

1987/88: Shane Cassey, Renee Poetschka.

1986/87: Shane Cassey, Chris Stanton.

1985/86: Greg Vander Sanden, Roseanne Field.

1984/85: Bruce Stanton, Chris Stanton.

1983/84: Greg Vander Sanden, Chris Stanton.

1982/83: Craig Petitt, Chris Stanton.

1981/82: Mike Huntington, Ines Livich.

1980/81: Clive Cherry, Chris Stanton.

1979/80: Paul Benetti, Ines Livich.

1978/79: Stephen Peters, Sally Hamilton.

1977/78: Clive Cherry, Sally Hamilton.

1976/77: David Willmer, Sally Hamilton.

1975/76: Peter Ridge, Sally Hamilton.

1974/75: Peter Ridge, Eileen Hindle.

1973/74: Peter Ridge, Kerry Ewen.

1972/73: Greg Trunfull, Patricia O’Neill.

1971/72: Michael Morgan, Patricia O’Neill.

Life Members

Alan Deans

Barrie Kernaghan

Daniel Roffman

Paul Edmiston

Sarah Edmiston