Three Australian records tumbled as North Beach’s Sian Glanney set new PB’s for the U16, U18 & U20 National T44 200m records with a time of 33.19sec (81.65% of the world record) finishing 10th in a field of 14. Sunday was also a success for Andrew Bannister from the Blues setting a PB in the 200m.

FULL CHAMPIONSHIP RESULTS BELOW

Andrew (above left with AWD coach Mark Bannister middle & Sian Glanney left) finally broke through the 30sec barrier with a time of 29.86sec (82.55% of the world record) finishing 13th out of a field of 17. ย Andrew also ran I the 800m but in the hot and windy conditions but didn’t perform at his best finishing 13th with a time of 2.57.44sec (72.55% of the world record). ย Overall Andrew improved his percentage of the world record for the 100m, 200m & 400m by an average of 8% from last year’s Nationals.

Overall it was a very successful meet for the North Beach Athletics Club with open national debutants Andrew and Sian performing huge PB’s. It was a fatastic experience also for first timer Ben King in the open 110m & 400m hurdles.

Andrew & Sian enjoy the ‘Blue’ atmosphere on final day of competition at the Lakeside Athletics Stadium in Melbourne.

FULL RESULTS

90th Australian Athletics Championships – 13/04/2012 to 15/04/2012
Lakeside Stadium, Melbourne

Women 100 metres Open Preliminaries

1, Melissa Breen, ACTAS, 11.53Q, w:-0.4. 2, Hayley Butler, NSW, 11.82Q, w:2.0. 3, Charlotte van Veenendaal, VIC, 11.96Q, w:0.2. 4, Kendra Hubbard, VIC, 12.05Q, w:-0.2. 5, Crystal Attenborough, NTIS, 11.94Q, w:2.0. 6, Jacinta Doyle, NSW, 11.98Q, w:-0.4. 7, Monique Williams, NZL, 12.03Q, w:0.2. 8, Alicia Wrench-Doody, SA, 12.12Q, w:-0.2. 9, Rochelle Coster, NZL, 11.96Q, w:2.0. 10, Angela Byrt, VIC, 12.14Q, w:-0.2. 11, Elly Graf, NSW, 12.21Q, w:-0.4. 11, Sophie Taylor, VIC, 12.21Q, w:0.2. 13, Hana Basic, VIC, 12.17q, w:2.0. 14, Bessie Hayes, QLD, 12.21q, w:0.2. 15, Fiona Morrison, NZL, 12.24q, w:2.0. 16, Christine Wearne, NSW, 12.29q, w:0.2. 16, Kayla Bunevicius, VIC, 12.29q, w:-0.2. 16, Brittany Burkitt, VIC, 12.29q, w:0.2. 19, Ellia Green, VIC, 12.30, w:-0.4. 20, Lauren Johnston, NSW, 12.38, w:-0.4. 21, Leanne Hodge, SA, 12.39, w:-0.2. 22, Tara Domaschenz, VIC, 12.40, w:2.0. 23, Amy McIlrick, ACT, 12.42, w:-0.4. 24, Lisa Wolski, WA, 12.44, w:2.0. 25, Elizabeth Jenkins, NSW, 12.47, w:2.0. 26, Sarah Mackaway, QLD, 12.50, w:-0.2. 27, Kate Booth, SA, 12.57, w:0.2. 28, Mariah Ririnui, NZL, 12.58, w:-0.4. 29, Larissa Dyke, NZL, 12.63, w:-0.2. 30, Rachel Barrett, VIC, 12.70, w:0.2. 31, Dominica Jenkins, NSW, 12.73, w:-0.2. 32, Laura Duncan, NSW, 12.79, w:0.2. 33, Hannah Gibbs, NSW, 12.81, w:-0.2. 34, Emma Hunt, NSW, 12.87, w:-0.2. 35, Kelly Heintze, SA, 12.97, w:-0.4. 36, Patricia Taea, COK, 12.98, w:-0.4. –, Virginia Trad, QLD, DQ, w:2.0. Women 100 metres Open Semi-Finals 1, Melissa Breen, ACTAS, 11.31Q, w:1.4. 2, Hayley Butler, NSW, 11.67Q, w:0.6. 3, Charlotte van Veenendaal, VIC, 11.72Q, w:0.6. 4, Alicia Wrench-Doody, SA, 11.83Q, w:1.4. 5, Monique Williams, NZL, 11.75Q, w:0.6. 6, Crystal Attenborough, NTIS, 11.84Q, w:1.4. 7, Jacinta Doyle, NSW, 11.79q, w:0.6. 8, Angela Byrt, VIC, 11.82q, w:0.6. 9, Kendra Hubbard, VIC, 11.96, w:1.4. 10, Rochelle Coster, NZL, 11.98, w:1.4. 11, Elly Graf, NSW, 11.98, w:1.4. 12, Bessie Hayes, QLD, 12.03, w:0.6. 13, Sophie Taylor, VIC, 12.04, w:0.6. 14, Christine Wearne, NSW, 12.09, w:1.4. 15, Kayla Bunevicius, VIC, 12.11, w:1.4. 16, Hana Basic, VIC, 12.16, w:1.4. 16, Brittany Burkitt, VIC, 12.16, w:0.6. 18, Fiona Morrison, NZL, 12.18, w:0.6.

Women 100 metres Open Final

(w: 0.5) 1, Melissa Breen, ACTAS, 11.41. 2, Charlotte van Veenendaal, VIC, 11.79. 3, Hayley Butler, NSW, 11.80. 4, Crystal Attenborough, NTIS, 11.93. 5, Alicia Wrench-Doody, SA, 11.97. 6, Angela Byrt, VIC, 11.98. –, Monique Williams, NZL, DQ.

Women 200 metres Open Preliminaries

1, Melissa Breen, ACTAS, 23.55Q, w:1.1. 2, Monique Williams, NZL, 23.62Q, w:2.2. 3, Monica Brennan, VIC, 23.92Q, w:-0.6. 4, Toea Wisil, PNG, 23.64Q, w:2.2. 5, Charlotte van Veenendaal, VIC, 24.06Q, w:1.1. 6, Kendra Hubbard, VIC, 24.30Q, w:-0.6. 7, Hayley Butler, NSW, 24.31q, w:-0.6. 8, Alicia Wrench-Doody, SA, 24.39q, w:2.2. 9, Katie Moore, VIC, 24.45, w:1.1. 10, Kayla Bunevicius, VIC, 24.59, w:-0.6. 11, Renee Robson, NSW, 24.62, w:2.2. 12, Claire Lewtas, VIC, 24.67, w:1.1. 13, Leanne Hodge, SA, 24.71, w:2.2. 14, Bessie Hayes, QLD, 24.83, w:1.1. 15, Brittany Burkitt, VIC, 24.85, w:1.1. 16, Elly Graf, NSW, 25.02, w:2.2. 17, Angela Byrt, VIC, 25.04, w:-0.6. 18, Lauren Johnston, NSW, 25.24, w:-0.6. 19, Elizabeth Jenkins, NSW, 25.48, w:2.2.

Women 200 metres Open Final

(w: -0.3) 1, Melissa Breen, ACTAS, 23.30. 2, Toea Wisil, PNG, 23.69. 3, Monica Brennan, VIC, 23.72. 4, Charlotte van Veenendaal, VIC, 24.19. 5, Kendra Hubbard, VIC, 24.21. 6, Alicia Wrench-Doody, SA, 24.63. –, Monique Williams, NZL, DNF.
Women 400 metres Open Preliminaries

1, Joanne Cuddihy, IRL, 52.33Q. 2, Caitlin Pincott, QAS, 53.57Q. 3, Anneliese Rubie, NSWIS, 55.66Q. 4, Caitlin Sargent, QLD, 53.92Q. 5, Faye Harding, GBR, 55.25Q. 6, Catriona Cuddihy, IRL, 55.73Q. 7, Kristie Baillie, NZL, 53.95q. 8, Jaimee-Lee Starr, NSW, 55.83q. 9, Sheena Steinert, NSW, 55.87. 10, Trudy Davidson, QLD, 56.20. 11, Stephanie Mollica, VIC, 56.36. 12, Katherine Clarke, VIC, 56.38. 13, Becky Pile, VIC, 56.56. 14, Rebecca Luke, VIC, 57.07. 15, Tomomi Sai, JPN, 57.14. 16, Renee Robson, NSW, 57.16. 17, Haylee Wilson, SA, 57.30. 18, Amanda Crook, VIC, 57.56. 18, Beth Van Der Waal, QLD, 57.56. 20, Breeana Walker, VIC, 57.81. 21, Bianca Mignot, VIC, 57.89. 22, Emma Zalcman, NT, 58.70. 23, Emma Hunt, NSW, 60.77.

Women 400 metres Open Final

1, Joanne Cuddihy, IRL, 51.69. 2, Caitlin Sargent, QLD, 53.21. 3, Kristie Baillie, NZL, 53.26. 4, Caitlin Pincott, QAS, 53.29. 5, Anneliese Rubie,
NSWIS, 53.55. 6, Faye Harding, GBR, 53.61. 7, Jaimee-Lee Starr, NSW, 54.99. 8, Catriona Cuddihy, IRL, 55.03.

Women 800 metres Open Preliminaries

1, Sianne Toemoe, NSWIS, 2:05.96Q. 2, Tamsyn Manou, VIC, 2:07.63Q. 3, Zoe Buckman, VIS, 2:06.01Q. 4, Rosie Kelly, SA, 2:08.07Q. 5, Erica Fountain, VIC, 2:06.20Q. 6, Natalie Dudkowski, QLD, 2:08.22Q. 7, Kate Johnston, QLD, 2:07.24q. 8, Alice Platten, VIC, 2:08.26q. 9, Erin Rayner, VIC, 2:09.83. 10, Tia Brady, NSW, 2:09.98. 11, Danielle Roberts, QLD, 2:10.32. 12, Cara Peake, VIC, 2:10.98. 13, Natalie Rule, VIC, 2:11.11. 14, Lisa Stanton-Smith, VIC, 2:11.70. 15, Keely Waters, WA, 2:12.39. 16, Amy Brown, NSW, 2:14.35. 17, Selma Kajan, NSW, 2:15.56. 18, Maegan Smith, QLD, 2:16.26. 19, Joanna Cubis, NSW, 2:16.90.

Women 800 metres Open Final

1, Tamsyn Manou, VIC, 2:02.00. 2, Zoe Buckman, VIS, 2:04.47. 3, Rosie Kelly, SA, 2:05.03. 4, Sianne Toemoe, NSWIS, 2:05.38. 5, Erica Fountain, VIC, 2:06.50. 6, Kate Johnston, QLD, 2:07.49. 7, Natalie Dudkowski, QLD, 2:10.15.

Women 1500 metres Open Preliminaries

1, Melanie Daniels, TAS, 4:27.12Q. 2, Kaila McKnight, VIS, 4:30.38Q. 3, Bridey Delaney, NSW, 4:27.22Q. 4, Camille Buscomb, NZL, 4:30.59Q. 5, Kate Johnston, QLD, 4:28.31Q. 6, Kate Van Homrigh, QLD, 4:32.39Q. 7, Abigail Regan, NSW, 4:28.90Q. 8, Annika Pfitzinger, NZL, 4:32.54Q. 9, Lydia O’Donnell, NZL, 4:30.17q. 10, Coreena Cleland, VIC, 4:31.90q. 11, Paige Graham, SA, 4:34.19q. 12, Melissa Vandewater, VIC, 4:34.38q. 13, Elizabeth French, VIC, 4:34.68. 14, Sophie Linn, SA, 4:35.85. 15, Belinda Martin, NSW, 4:36.03. 16, Ni’ia Hothersall, VIC, 4:37.03. 17, Bethany Holt, QLD, 4:37.48. 18, Danielle Roberts, QLD, 4:38.47. 19, Maegan Smith, QLD, 4:38.49. 20, Melinda Witchard, NSW, 4:38.96. 21, Grace Brown, VIC, 4:39.66. 22, Melanie Fayen, NZL, 4:40.72. 23, Louisa Lobigs, ACT, 4:41.14. 24, Claudia Verstraten, VIC, 4:42.98. 25,
Anna Mcmurtrie, QLD, 4:43.05. –, Kayla de Bondt, VIC, DNF.

Women 1500 metres Open Final

1, Kaila McKnight, VIS, 4:18.02. 2, Bridey Delaney, NSW, 4:18.26. 3, Camille Buscomb, NZL, 4:22.98. 4, Melanie Daniels, TAS, 4:24.93. 5, Kate Van Homrigh, QLD, 4:25.56. 6, Abigail Regan, NSW, 4:26.15. 7, Annika Pfitzinger, NZL, 4:26.63. 8, Coreena Cleland, VIC, 4:26.65. 9, Melissa Vandewater, VIC, 4:27.38. 10, Kate Johnston, QLD, 4:28.36. 11, Lydia O’Donnell, NZL, 4:29.38. 12, Paige Graham, SA, 4:37.51.

Women 5000 metres Open

1, Kaila McKnight, VIS, 16:24.56. 2, Melanie Daniels, TAS, 16:32.95. 3, Belinda Martin, NSW, 16:50.55. 4, Tamara Carvolth, QLD, 16:59.66. 5, Louisa Lobigs, ACT, 17:15.68. 6, Sinead Diver, VIC, 17:25.23. –, Melissa Vandewater, VIC, DNF. –, Melinda Vernon, NSW, DQ.

Women 100 metres Hurdles Open Preliminaries

1, Brianna Beahan, WA, 13.66Q, w:1.4. 2, Shannon McCann, WAIS, 13.91Q, w:-0.9. 3, Mami Ishino, JPN, 13.75Q, w:1.4. 4, Yuka Nomura, JPN, 13.94Q, w:-0.9. 5, Fiona Morrison, NZL, 13.77Q, w:1.4. 6, Virginia Trad, QLD, 14.17Q, w:-0.9. 7, Nicole Anskaitis, VIC, 14.28q, w:-0.9. 8, Jemma McDowell, VIC, 14.30q, w:1.4. 9, Rochelle Coster, NZL, 14.41, w:1.4. 10, Kimberly Watton, NSW, 14.46, w:-0.9. 11, Sarah Wood, NSW, 14.65, w:1.4. 12, Mackenzie Keenan, NZL, 15.25, w:-0.9.

Women 100 metres Hurdles Open Final

(w: 0.7) 1, Shannon McCann, WAIS, 13.48. 2, Yuka Nomura, JPN, 13.61. 3, Brianna Beahan, WA, 13.78. 4, Fiona Morrison, NZL, 13.79. 5, Mami Ishino, JPN, 13.79. 6, Nicole Anskaitis, VIC, 14.30. 7, Virginia Trad, QLD, 14.31. 8, Jemma McDowell, VIC, 14.43.

Women 400 metres Hurdles Open Preliminaries

1, Jess Gulli, VIC, 60.06Q. 2, Lyndsay Pekin, WA, 60.68Q. 3, Tessa Consedine, VIC, 60.73Q. 4, Tracey Hale, NZL, 60.78Q. 5, Trudy Davidson, QLD, 62.30Q. 6, Melissa Logan, NSW, 62.73Q. 7, Sarah Salmon, NSW, 63.68q. 8, Mackenzie Keenan, NZL, 63.82q. 9, Stella McNamara, VIC, 64.69. 10, Lauren McAdam, QLD, 65.42. 11, Sarah Jeffreys, QLD, 67.67. 12, Jo Dawson, NSW, 67.99.

Women 400 metres Hurdles Open Final

1, Jess Gulli, VIC, 57.96. 2, Lyndsay Pekin, WA, 58.08. 3, Tessa Consedine, VIC, 59.35. 4, Trudy Davidson, QLD, 60.06. 5, Tracey Hale, NZL, 62.00. 6, Mackenzie Keenan, NZL, 63.68. 7, Melissa Logan, NSW, 64.04. 8, Sarah Salmon, NSW, 67.14.

Women 3000 metres Steeple Open

1, Milly Clark, NSW, 10:05.60. 2, Victoria Mitchell, VIC, 10:08.91. 3, Eleanor Wardleworth, SA, 10:47.21. 4, Caroline Mellsop, NZL, 10:53.61. 5, Charlotte Jane Wilson, NSW, 10:54.98. 6, Julie Norney, VIC, 11:21.24. 7, Stephanie Kondogonis, VIC, 11:29.16. 8, Georgia Hughes, SA, 11:31.64. 9, Claire Bassill, VIC, 11:33.94. 10, Libby Clarke, QLD, 11:55.56. 11, Sharon Pedersen-Jones, VIC, 12:11.28. 12, Katharine Scarlett, VIC, 12:17.96. –, Allana Landolfo, VIC, DQ.

Women High Jump Open

1, Miyuki Fukumoto, JPN, 1.86m. 2, Ashleigh Reid, QLD, 1.80m. 3, Lauren Foote, SA, 1.75m. 3, Denise Snyder, VIC, 1.75m. 5, Trudy Thompson, NSW, 1.75m. 6, Sarah Wood, NSW, 1.75m. 7, Caitlin Christie, VIC, 1.70m. 7, Hannah Alderton, VIC, 1.70m. 9, Kristen Smith, VIC, 1.65m. 10, Courtney Yates, VIC, 1.65m.

Women Pole Vault Open

1, Vicky Parnov, WAIS, 4.20m. 2, Nina Kennedy, WAIS, 4.00m. 3, Pascale Gacon, FRA, 3.90m. 4, Catherine MacRae, VIC, 3.75m. 5, Jana Tankosic, SA, 3.75m. 5, Emma Phillipe, WA, 3.75m. 7, Simone Carre, VIC, 3.60m. 8, Madeline Lawson, VIC, 3.45m. 9, Katherine Iannello, VIC, 3.45m. 10, Anna Jakobsson, VIC, 3.30m. 11, Alana Green, VIC, 3.30m. –, Madeleine Heather, VIC, NH.

Women Long Jump Open

1, Kerrie Perkins, ACT, 6.70m, w:3.1. 2, Brooke Stratton, VIS, 6.56m, w:0.8. 3, Jessica Penney, ACT, 6.43m, w:1.6. 4, Corinna Minko, VIC, 6.34m, w:0.9. 5, Larissa Perry, WA, 6.10m, w:0.9. 6, Chelsea Jaensch, SA, 6.07m, w:-0.1. 7, Maren Schuermann, NSW, 6.04m, w:0.4. 8, Mariah Ririnui, NZL, 5.91m, w:1.2. 9, Linda Allen, VIC, 5.83m, w:1.1. 10, Laura Melis, WA, 5.68m, w:-0.6. 11, Amy McIlrick, ACT, 5.58m, w:0.1. 12, Ellia Green, VIC, 5.51m, w:1.6. 13, Alana Green, VIC, 5.44m, w:1.0. 14, Michelle Willey, NSW, 5.31m, w:1.7.

Women Triple Jump Open

1, Ellen Pettitt, VIC, 13.66m, w:2.4. 2, Linda Allen, VIC, 13.24m, w:1.7. 3, Nneka Okpala, NZL, 12.97m, w:0.6. 4, Emma Knight, VIC, 12.69m, w:0.7. 5, Natalia Kremenchutskaya, VIC, 12.38m, w:0.5. 6, Michelle Willey, NSW, 12.34m, w:0.9. 7, Michelle Apostolou, SA, 12.12m, w:0.5. 8, Lauren Clark, NSW, 11.87m, w:1.5. 9, Joanna Bromfield, VIC, 11.81m, w:1.1.

Women Shot Put Open

1, Dani Samuels, NSWIS, 16.65m. 2, Ana Pouhila, TGA, 15.97m. 3, Margaret Satupai, SAMOA, 15.92m. 4, Kim Mulhall, VIS, 15.03m. 5, Alifatou Djibril, SA, 14.86m. 6, Mary Lange, SA, 13.08m. 7, Sarah Wood, NSW, 12.91m. 8, Rebecca Direen, TAS, 12.82m. 9, Prabhjot Rai, VIC, 12.18m. 10, Melissa Delich, WA, 12.15m.

Women Discus Throw Open

1, Dani Samuels, NSWIS, 62.34m. 2, Kim Mulhall, VIS, 56.02m. 3, Alifatou Djibril, SA, 52.74m. 4, Alix Kennedy, NSW, 51.51m. 5, Taryn Gollshewsky, QAS, 47.45m. 6, Jess Wedd, SA, 43.75m.

Women Hammer Throw Open

1, Gabrielle Neighbour, VIC, 66.20m. 2, Odette LaFourcade, CHI, 57.73m. 3, Natalie Debeljuh, VIC, 57.52m. 4, Erin Petrovic, NSW, 55.46m. 5, Danielle McConnell, TIS, 55.42m. 6, Mikayla Genge, TIS, 53.12m. 7, Nicole Bradley, NZL, 52.01m. 8, Millie McNie, NZL, 48.79m. 9, Rebecca Direen, TAS, 48.34m. 10, Tepa Lemi, NSW, 47.85m. 11, Alexie Brown, VIC, 47.03m. 12, Catherine McCowan, VIC, 43.52m. 13, Roxanne Kellow, VIC, 40.69m. 14, Laura Herbert, NSW, 40.56m. 15, Pamela Eagles, NSW, 39.86m.

Women Javelin Throw Open

1, Kimberley Mickle, WAIS, 61.70m. 2, Kathryn Mitchell, VIC, 59.23m. 3, Risa Miyashita, JPN, 54.16m. 4, Karen Clarke, NSW, 52.10m. 5, Sonia Weatherley, QLD, 51.71m. 6, Linda Selui, FRA, 46.24m. 7, Breanna Large, VIC, 37.81m. 8, Lynette Smith, NSW, 35.75m.

Women Heptathlon Open Final

1, Megan Wheatley, WA, 5832. 2, Ellinore Hallin, SWE, 5756. 3, Veronica Torr, QLD, 5590. 4, Ashleigh Hamilton, VIC, 5311. 5, Lisa Linnell, SWE, 5241. 6, Theodora Spathis, VIC, 5109. 7, Rebecca Robinson, QLD, 4687. 8, Jacqui Fry, NSW, 4574. 9, Joanne Waring, NSW, 4469. 10, Loughlyn Webb, WA, 4460. 11, Kerryn Wassilenko, NSW, 4305. 12, Anne Osborn, VIC, 4194. 13, Lucie Turpin, FRA, 3869.
Heptathlon: #4 Women 200 metres Open Heptathlon
1, Veronica Torr, QLD, 24.89, w:1.8. 2, Megan Wheatley, WA, 25.00, w:1.8. 3, Ellinore Hallin, SWE, 25.01, w:1.8. 4, Lisa Linnell, SWE, 25.47, w:1.8. 5, Ashleigh Hamilton, VIC, 25.57, w:1.1. 6, Rebecca Robinson, QLD, 25.85, w:1.8. 7, Kerryn Wassilenko, NSW, 25.96, w:1.1. 8, Jacqui Fry, NSW, 26.03, w:1.8. 9, Anne Osborn, VIC, 26.22, w:1.1. 10, Joanne Waring, NSW, 26.36, w:1.1. 11, Theodora Spathis, VIC, 26.72, w:1.1. 12, Loughlyn Webb, WA, 27.11, w:1.1. 13, Lucie Turpin, FRA, 27.86, w:1.1.
Heptathlon: #7 Women 800 metres Open Heptathlon
1, Megan Wheatley, WA, 2:15.87. 2, Ellinore Hallin, SWE, 2:19.19. 3, Veronica Torr, QLD, 2:22.28. 4, Lisa Linnell, SWE, 2:23.20. 5, Anne Osborn, VIC, 2:23.34. 6, Ashleigh Hamilton, VIC, 2:24.43. 7, Theodora Spathis, VIC, 2:24.73. 8, Rebecca Robinson, QLD, 2:28.29. 9, Joanne Waring, NSW, 2:29.31. 10, Jacqui Fry, NSW, 2:34.19. 11, Loughlyn Webb, WA, 2:41.32. 12, Kerryn Wassilenko, NSW, 2:53.66. –, Lucie Turpin, FRA, DNF.
Heptathlon: #1 Women 100 metres Hurdles Open Heptathlon
1, Ellinore Hallin, SWE, 13.70, w:1.4. 2, Veronica Torr, QLD, 13.76, w:1.4. 3, Megan Wheatley, WA, 13.80, w:1.4. 4, Ashleigh Hamilton, VIC, 14.36, w:1.9. 5, Lisa Linnell, SWE, 14.66, w:1.4. 6, Lucie Turpin, FRA, 14.72, w:1.9. 7, Rebecca Robinson, QLD, 14.84, w:1.9. 8, Jacqui Fry, NSW, 14.91, w:1.9. 9, Kerryn Wassilenko, NSW, 15.37, w:1.9. 10, Joanne Waring, NSW, 15.45, w:1.4. 11, Loughlyn Webb, WA, 15.61, w:1.9. 12, Theodora Spathis, VIC, 15.85, w:1.4. 13, Anne Osborn, VIC, 16.69, w:1.9. 14, Lauren Foote, SA, 21.82, w:1.4.
Heptathlon: #2 Women High Jump Open Heptathlon
1, Ellinore Hallin, SWE, 1.72m. 2, Veronica Torr, QLD, 1.69m. 2, Ashleigh Hamilton, VIC, 1.69m. 4, Megan Wheatley, WA, 1.66m. 4, Lisa Linnell, SWE, 1.66m. 4, Theodora Spathis, VIC, 1.66m. 7, Loughlyn Webb, WA, 1.57m. 7, Joanne Waring, NSW, 1.57m. 7, Jacqui Fry, NSW, 1.57m. 10, Kerryn Wassilenko, NSW, 1.54m. 11, Lucie Turpin, FRA, 1.45m. 12, Rebecca Robinson, QLD, 1.42m. 12, Anne Osborn, VIC, 1.42m.
Heptathlon: #5 Women Long Jump Open Heptathlon
1, Megan Wheatley, WA, 6.02m, w:0.6. 2, Ashleigh Hamilton, VIC, 5.72m, w:1.8. 2, Veronica Torr, QLD, 5.72m, w:1.7. 4, Lisa Linnell, SWE, 5.56m, w:1.0. 5, Ellinore Hallin, SWE, 5.52m, w:0.3. 6, Rebecca Robinson, QLD, 5.50m, w:1.7. 7, Theodora Spathis, VIC, 5.48m, w:0.4. 8, Lucie Turpin, FRA, 5.30m, w:1.8. 9, Loughlyn Webb, WA, 5.24m, w:1.2. 10, Kerryn Wassilenko, NSW, 5.17m, w:1.4. 11, Jacqui Fry, NSW, 5.15m, w:1.7. 12, Anne Osborn, VIC, 5.01m, w:0.6. 13, Joanne Waring, NSW, 4.63m, w:0.9.
Heptathlon: #3 Women Shot Put Open Heptathlon
1, Ellinore Hallin, SWE, 13.48m. 2, Megan Wheatley, WA, 13.27m. 3, Theodora Spathis, VIC, 12.78m. 4, Ashleigh Hamilton, VIC, 12.46m. 5, Veronica Torr, QLD, 12.05m. 6, Rebecca Robinson, QLD, 11.62m. 7, Lisa Linnell, SWE, 11.35m. 8, Lucie Turpin, FRA, 10.58m. 9, Joanne Waring, NSW, 10.56m. 10, Loughlyn Webb, WA, 10.50m. 11, Kerryn Wassilenko, NSW, 9.38m. 12, Anne Osborn, VIC, 9.13m. 13, Jacqui Fry, NSW, 9.03m.
Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Open Heptathlon
1, Ellinore Hallin, SWE, 40.12m. 2, Theodora Spathis, VIC, 40.04m. 3, Megan Wheatley, WA, 39.12m. 4, Veronica Torr, QLD, 37.34m. 5, Lisa Linnell, SWE, 35.87m. 6, Lucie Turpin, FRA, 35.01m. 7, Loughlyn Webb, WA, 33.71m. 8, Kerryn Wassilenko, NSW, 32.51m. 9, Jacqui Fry, NSW, 32.08m. 10, Joanne Waring, NSW, 30.73m. 11, Ashleigh Hamilton, VIC, 30.46m. 12, Anne Osborn, VIC, 27.86m. 13, Rebecca Robinson, QLD, 27.53m.
Women Heptathlon Open
1, Megan Wheatley, WA, 5832. 2, Ellinore Hallin, SWE, 5756. 3, Veronica Torr, QLD, 5590. 4, Ashleigh Hamilton, VIC, 5311. 5, Lisa Linnell, SWE, 5241. 6, Theodora Spathis, VIC, 5109. 7, Rebecca Robinson, QLD, 4687. 8, Jacqui Fry, NSW, 4574. 9, Joanne Waring, NSW, 4469. 10, Loughlyn Webb, WA, 4460. 11, Kerryn Wassilenko, NSW, 4305. 12, Anne Osborn, VIC, 4194. 13, Lucie Turpin, FRA, 3869.
Women 5000 metres Race Walk Open
1, Claire Tallent, AIS, 22:12.64. 2, Kelly Ruddick, VIC, 22:18.00. 3, Cheryl Webb, NSW, 23:52.04. 4, Megan Szirom, SA, 24:34.34. 5, Stephanie George, VIC, 25:48.60. 6, Michelle Laufer, VIC, 25:49.13.

Women 100 metres Ambulant Preliminaries

1, Kelly Cartwright Tf42, VIS, 16.41q, w:-0.5. 2, Michelle Errichiello Tf42, AIS, 17.43q, w:1.2. 3, Stephanie Schweitzer Tf20, NSWIS, 13.02q, w:-0.5. 4, Katy Parrish Tf38, VIC, 14.70q, w:-0.5. 5, Torita Isaac Tf38, QLD, 14.84q, w:-0.5. 6, Rachael Dodds Tf35, QLD, 17.37q, w:-0.5. 7, Erinn Walters Tf35, ACTAS, 17.73q, w:-0.5. 8, Jamie Howell Tf01, QLD, 13.93q, w:1.2. 9, Jamie McInerney Tf38, SA, 15.61, w:1.2. 10, Ella Pardy Tf20, WA, 14.20, w:1.2. 11, Sian Glanney Tf44, WA, 15.52, w:1.2. 12, Paige Greco Tf37, VIC, 16.63, w:1.2. 13, Taylor Doyle Tf20, NSW, 14.77, w:1.2. 14, Sarah Walsh Tf44, NSW, 16.26, w:-0.5. 15, Emily Davison Tf36, QLD, 17.76, w:-0.5. 16, Jemma Lee Tf35, SA, 25.29, w:1.2.

Women 100 metres Ambulant Final

(w: 1.2) 1, Kelly Cartwright Tf42, VIS, 16.26. 2, Michelle Errichiello Tf42, AIS, 17.52. 3, Katy Parrish Tf38, VIC, 14.63. 4, Stephanie Schweitzer Tf20, NSWIS, 13.16. 5, Rachael Dodds Tf35, QLD, 17.30. 6, Torita Isaac Tf38, QLD, 14.93. 7, Erinn Walters Tf35, ACTAS, 17.66. 8, Jamie Howell Tf01, QLD, 14.01.

Women 200 metres Ambulant Preliminaries

1, Stephanie Schweitzer Tf20, NSWIS, 26.97q, w:2.4. 2, Angelique Booth Tf12, NSW, 27.20q, w:2.4. 3, Rachael Dodds Tf35, QLD, 35.53q, w:1.6. 4, Katy Parrish Tf38, VIC, 30.77q, w:1.6. 5, Erinn Walters Tf35, ACTAS, 36.02q, w:1.6. 6, Morgan McAllister Tf37, QAS, 32.81q, w:1.6. 7, Ella Pardy Tf20, WA, 29.42q, w:2.4. 8, Jamie Howell Tf01, QLD, 28.90q, w:2.4. 9, Jamie McInerney Tf38, SA, 33.18, w:1.6. 10, Sian Glanney Tf44, WA, 33.19, w:1.6. 11, Paige Greco Tf37, VIC, 34.94, w:2.4. 12, Sarah Walsh Tf44, NSW, 34.13, w:2.4. 13, Emily Davison Tf36, QLD, 37.29, w:1.6. 14, Natalie Evans Tf12, NSW, 33.56, w:2.4.

Women 200 metres Ambulant Final

(w: 0.7) 1, Stephanie Schweitzer Tf20, NSWIS, 26.70. 2, Katy Parrish Tf38, VIC, 30.06. 3, Angelique Booth Tf12, NSW, 27.50. 4, Rachael Dodds Tf35, QLD, 35.84. 5, Erinn Walters Tf35, ACTAS, 36.28. 6, Morgan McAllister Tf37, QAS, 32.76. 7, Jamie Howell Tf01, QLD, 29.11. 8, Ella Pardy Tf20, WA, 30.20.

Women 400 metres Ambulant

1, Jodi Elkington Tf37, AIS, 70.42. 2, Morgan McAllister Tf37, QAS, 73.52. 3, Angelique Booth Tf12, NSW, 63.92. 4, Jamie Howell Tf01, QLD, 66.79. 5, Sarah Walsh Tf44, NSW, 1:21.18. 6, Natalie Evans Tf12, NSW, 73.38.

Women Long Jump Ambulant

1, Katy Parrish Tf38, VIC, 4.35m, w:-1.7. 2, Stephanie Schweitzer Tf20, NSWIS, 4.93m, w:-0.9. 3, Kelly Cartwright Tf42, VIS, 3.80m, w:-0.1. 4, Sian Glanney Tf44, WA, 3.95m, w:NWI. 5, Jamie McInerney Tf38, SA, 3.51m, w:0.2. 6, Taylor Doyle Tf20, NSW, 4.05m, w:-0.1. 7, Ella Pardy Tf20, WA, 3.92m, w:-0.3. 8, Sarah Walsh Tf44, NSW, 3.46m, w:0.7. –, Rae Anderson Tf37, NSW, FOUL.

Women Shot Put Ambulant

1, Katherine Proudfoot Tf36, AIS, 10.18m. 2, Noni Thompson Tf36, VIS, 8.46m. 3, Holly Robinson Tf46, NZL, 9.67m. 4, Nicole Harris Tf20, NSW, 9.83m. 5, Rae Anderson Tf37, NSW, 7.61m. 6, Amanda Krsticevic Tf46, NSW, 7.76m. 7, Briannah Holloway Tf44, QLD, 8.18m. 8, Claire Keefer Tf40, QLD, 6.07m.

Women Discus Throw Ambulant

1, Katherine Proudfoot Tf36, AIS, 24.68m. 2, Noni Thompson Tf36, VIS, 19.80m. 3, Claire Keefer Tf40, QLD, 18.57m. 4, Rae Anderson Tf37, NSW, 20.16m. 5, Briannah Holloway Tf44, QLD, 25.22m. 6, Debbie Wendt Tf37, QLD, 19.86m. 7, Amanda Krsticevic Tf46, NSW, 24.22m. 8, Sara Wessling Tf44, QLD, 19.16m.

Women Javelin Throw Ambulant

1, Madeleine Hogan Tf46, VIS, 34.51m. 2, Holly Robinson Tf46, NZL, 31.00m. 3, Georgia Beikoff Tf37, NSWIS, 27.89m. 4, Rae Anderson Tf37, NSW, 20.11m.

Women 100 metres Wheelchair

(w: 2.0) 1, Rosemary Little Tf33, NSW, 20.60. 2, Angela Ballard Tf53, NSWIS, 17.69. 3, Madison de Rozario Tf53, WAIS, 17.85. 4, Kristy Pond Tf34, NSWIS, 24.65.

Women 200 metres Wheelchair

(w: -0.6) 1, Rosemary Little Tf33, NSW, 38.95. 2, Angela Ballard Tf53, NSWIS, 31.76. 3, Madison de Rozario Tf53, WAIS, 33.00. 4, Kristy Pond Tf34, NSWIS, 48.75.

Women 400 metres Wheelchair

1, Angela Ballard Tf53, NSWIS, 62.70. 2, Madison de Rozario Tf53, WAIS, 63.70. 3, Kristy Pond Tf34, NSWIS, 1:35.20.

Women 800 metres Wheelchair

1, Angela Ballard Tf53, NSWIS, 2:08.25. 2, Madison de Rozario Tf53, WAIS, 2:08.34.

Women Shot Put Secured

1, Brydee Moore Tf33, VIS, 6.22m. 2, Louise Ellery Tf32, ACT, 6.09m. 3, Jessica Hamill Tf34, NZL, 6.89m.

Women Discus Throw Secured

1, Brydee Moore Tf33, VIS, 14.76m.

Women Javelin Throw Secured

1, Brydee Moore Tf33, VIS, 12.78m. 2, Jessica Hamill Tf34, NZL, 12.98m.

Women Club Throw Secured

1, Louise Ellery Tf32, ACT, 12.39m.

Men 100 metres Open Preliminaries
1, Mitchell Williams-Swain, QLD, 10.31Q, w:3.9. 2, Tim Leathart, NSW, 10.36Q, w:1.8. 3, Josh Ross, VIC, 10.56Q, w:+0.0. 4, Aaron Rouge-Serret, VIC, 10.40Q, w:3.9. 5, Joseph Millar, NZL, 10.42Q, w:1.8. 6, Matt Davies, QAS, 10.67Q, w:+0.0. 7, Carl Van der Speck, NZL, 10.54q, w:3.9. 8, Aaron Stubbs, QLD, 10.56q, w:1.8. 9, Gary Finegan, QLD, 10.62, w:1.8. 10, Adrian Mott, VIC, 10.69, w:+0.0. 11, Brendan Ashcroft, VIC, 10.71, w:3.9. 12, Nicholas Boylett, QLD, 10.72, w:3.9. 13, Liam Gander, NSW, 10.76, w:+0.0. 14, Tama Toki, NZL, 10.77, w:+0.0. 15, Andrew Clark, NSW, 10.81, w:3.9. 16, Eddie Edwards JR, MAS, 10.83, w:1.8. 17, Jake Lynch, NSW, 10.86, w:1.8. 17, Bangalie Keita, NSW, 10.86, w:1.8. 19, Benjamin Hayward, QLD, 10.88, w:1.8. 20, Jesley Justin, MAS, 10.90, w:3.9. 21, Asif Farhan Arshad, MAS, 10.98, w:3.9. 22, Brandan Galic,
ACT, 11.02, w:1.8. 22, Matthew Wiltshire, VIC, 11.02, w:+0.0. 24, Stephen Andreazza, NSW, 11.05, w:+0.0. 25, Jarred Gilroy, TAS, 11.16, w:3.9. 26, Ross Lovell, TAS, 11.27, w:+0.0. 27, Joshua McCabe, QLD, 11.33, w:+0.0.
Men 100 metres Open Final
(w: -0.4) 1, Josh Ross, VIC, 10.23. 2, Tim Leathart, NSW, 10.48. 3, Joseph Millar, NZL, 10.49. 4, Carl Van der Speck, NZL, 10.65. 5, Aaron Stubbs, QLD, 10.70. 6, Mitchell Williams-Swain, QLD, 10.75. 7, Matt Davies, QAS, 12.24. –, Aaron Rouge-Serret, VIC, DQ.

Men 200 metres Open Preliminaries

1, Matt Davies, QAS, 21.08Q, w:2.1. 2, Tama Toki, NZL, 21.24Q, w:1.3. 3, Sean Wroe, VIS, 21.48Q, w:-0.7. 4, Joseph Millar, NZL, 21.20Q, w:2.1. 5, James Grimm, NSW, 21.49Q, w:-0.7. 6, Alexander Carew, VIC, 21.64Q, w:1.3. 7, Mangar Chuot, WA, 21.25q, w:2.1. 8, Liam Gander, NSW, 21.41q, w:2.1. 9, Carl Van der Speck, NZL, 21.53, w:2.1. 10, Adrian Mott, VIC, 21.58, w:-0.7. 11, Nicholas Boylett, QLD, 21.61, w:-0.7. 12, Joshua McCabe, QLD, 21.65, w:2.1. 12, Kurt Mulcahy, NSW, 21.65, w:1.3. 14, Ross Lovell, TAS, 21.84, w:2.1. 15, Gary Finegan, QLD, 21.91, w:1.3. 16, Cameron French, NZL, 21.92, w:-0.7. 17, Christian Mackenzie, QLD, 21.98, w:-0.7. 18, Ollie Wurm, ACT, 22.03, w:1.3. 19, Benjamin Hayward, QLD, 22.08, w:1.3. 20, Luke Grimley, QLD, 22.22, w:1.3. 21, Max Waldron, TIS, 22.26, w:1.3. 22, Brendan Ashcroft, VIC, 22.28, w:-0.7. 23, Jarred Gilroy, TAS, 22.43, w:-0.7.

Men 200 metres Open Final

(w: 0.2) 1, Joseph Millar, NZL, 21.27. 2, Matt Davies, QAS, 21.36. 3, Tama Toki, NZL, 21.43. 4, Sean Wroe, VIS, 21.44. 5, Alexander Carew, VIC, 21.44. 6, Liam Gander, NSW, 21.53. 7, Mangar Chuot, WA, 21.60. 8, James Grimm, NSW, 21.72.

Men 400 metres Open Preliminaries

1, Kevin Moore, NSWIS, 47.64Q. 2, Jackson Mallory, QLD, 48.27Q. 3, Ben Offereins, WAIS, 48.38Q. 4, Matt Lynch, NSW, 48.47Q. 5, Joel Bee, VIC, 48.12Q. 6, Steven Solomon, NSWIS, 48.38Q. 7, Andrew Boudrie, VIC, 48.45Q. 8, Craig Burns, QLD, 48.63Q. 9, Alex Beck, QLD, 48.24Q. 10, David Burke, VIC, 48.65Q. 11, Luke Grimley, QLD, 48.72Q. 12, Joshua Ralph, NSW, 48.87Q. 13, Ethan Millward, NSW, 48.49q. 14, Max Waldron, TIS, 48.78q. 15, Robert McIntyre, NSW, 48.84q. 16, James Boden, WA, 48.87q. 17, Ben Potter, NZL, 48.89. 18, Christian
Mackenzie, QLD, 49.01. 19, Ollie Wurm, ACT, 49.15. 20, James Thistleton, NSW, 49.22. 21, Tommy Connolly, QLD, 49.54. 22, Kevin Kamatana, PNG, 49.64. 23, Richard Akera, WA, 49.65. 24, Bryce Watkins, SA, 49.88. 25, Benjamin Hayward, QLD, 50.13. 26, Sean Marshman, VIC, 50.38. 27, Jarred Gilroy, TAS, 50.50. 28, Daniel White-Alikakos, VIC, 50.65. 29, Joshua McCabe, QLD, 51.55.

Men 400 metres Open Semi-Finals

1, Alex Beck, QLD, 46.07Q. 2, Steven Solomon, NSWIS, 46.58Q. 3, Craig Burns, QLD, 46.50Q. 4, Ben Offereins, WAIS, 47.34Q. 5, Kevin Moore, NSWIS, 46.54Q. 6, Andrew Boudrie, VIC, 48.07Q. 7, Matt Lynch, NSW, 47.07q. 8, Joshua Ralph, NSW, 47.14q. 9, Joel Bee, VIC, 47.63. 10, Ethan Millward, NSW, 47.85. 11, James Boden, WA, 48.01. 12, Jackson Mallory, QLD, 48.09. 13, David Burke, VIC, 48.24. 14, Robert McIntyre, NSW, 48.60. 15, Max Waldron, TIS, 48.75. 16, Luke Grimley, QLD, 49.26.

Men 400 metres Open Final

1, Steven Solomon, NSWIS, 45.54. 2, Alex Beck, QLD, 46.30. 2, Ben Offereins, WAIS, 46.30. 4, Kevin Moore, NSWIS, 46.56. 5, Craig Burns, QLD, 46.64. 6, Matt Lynch, NSW, 46.73. 7, Joshua Ralph, NSW, 47.12. 8, Andrew Boudrie, VIC, 47.49.

Men 800 metres Open Preliminaries

1, James Gurr, NSW, 1:49.32Q. 2, Alexander Rowe, VIS, 1:53.16Q. 3, Johnny Rayner, VIC, 1:53.48Q. 4, Jace Collingridge, WA, 1:49.33Q. 5, Simon Fitzpatrick, VIC, 1:53.36Q. 6, Tom Beard, TAS, 1:53.66Q. 7, Adrian Plummer, QLD, 1:49.52q. 8, Fraser Coss, QLD, 1:49.73q. 9, Jared West, NSW, 1:49.80. 10, Bryce Watkins, SA, 1:51.75. 11, Harry May, SA, 1:51.82. 12, Eddie Vining, VIC, 1:53.47. 13, Robert Lister, NSW, 1:54.00. 14, Matt Mooney, NSW, 1:54.14. 15, Nathan Down, VIC, 1:54.22. 16, Daniel Balassone, VIC, 1:54.24. 17, Rick Whitehead, VIC, 1:54.27. 18, James Hansen, TAS, 1:54.33. 19, Blake Johnson, NSW, 1:55.01. 20, Alex Pettigrew, NSW, 1:55.59. 21, Tim Norton, VIC, 1:56.96. 22, Andy Giam, SA, 1:57.84.

Men 800 metres Open Final

1, Johnny Rayner, VIC, 1:48.10. 2, Alexander Rowe, VIS, 1:48.49. 3, James urr, NSW, 1:48.51. 4, Jace Collingridge, WA, 1:49.36. 5, Adrian Plummer, QLD, 1:49.45. 6, Fraser Coss, QLD, 1:50.46. 7, Tom Beard, TAS, 1:50.64. 8, Simon Fitzpatrick, VIC, 1:51.57.

Men 1500 metres Open Preliminaries

1, Jeremy Roff, NSWIS, 3:47.38Q. 2, Marc See, WA, 3:52.16Q. 3, Daniel Clark, VIC, 3:47.64Q. 4, James Kaan, NSWIS, 3:53.03Q. 5, Philo Saunders, ACT, 3:47.69Q. 6, Jeffrey Riseley, VIS, 3:53.10Q. 7, Mitchel Brown, VIC, 3:47.73Q. 8, James Connor, NSW, 3:53.86Q. 9, Sam Fergusson, TAS, 3:48.22q. 10, Rhys Jones, SA, 3:48.99q. 11, Mark Blicavs, VIC, 3:49.64q. 12, Matthew Ferber, SA, 3:53.87q. 13, Daniel Bulmer, QLD, 3:54.27. 14, James Hansen, TAS, 3:54.62. 15, Joshua Tedesco, WA, 3:54.63. 16, Daniel Balassone, VIC, 3:55.56. 17, Ronan Casey, NSW, 3:56.70. 18, Grant Page, TAS, 3:56.82. 19, Edward Donohoe, VIC, 3:57.64. 20, Dylan Dudley, NSW, 3:57.81. 21, Andrew Crew, QLD, 3:57.88. 22,
Harry Smithers, VIC, 4:01.07. 23, Nathan Down, VIC, 4:01.90. 24, Milaan Lottering, VIC, 4:01.91. 25, Dean Tromp, VIC, 4:03.20. 26, Ryan Geard, VIC, 4:07.27.

Men 1500 metres Open Final

1, Jeffrey Riseley, VIS, 3:47.78. 2, James Kaan, NSWIS, 3:48.00. 3, Jeremy Roff, NSWIS, 3:49.40. 4, Mitchel Brown, VIC, 3:50.01. 5, Philo Saunders, ACT, 3:50.18. 6, Marc See, WA, 3:50.64. 7, Daniel Clark, VIC, 3:51.62. 8, James Connor, NSW, 3:52.59. 9, Mark Blicavs, VIC, 3:53.29. 10, Rhys Jones, SA, 3:55.24. 11, Sam Fergusson, TAS, 3:55.27. 12, Matthew Ferber, SA, 3:58.01.

Men 5000 metres Open

1, Harry Summers, NSW, 14:03.84. 2, Liam Adams, VIC, 14:08.62. 3, Stephen Dinneen, VIC, 14:39.84. –, Cameron Page, NSW, DNF.

Men 110 metres Hurdles Open Preliminaries

1, Siddhanth Thingalaya, INDIA, 14.04Q, w:-1.1. 2, Rayzam Shah Wan Sofian, MAS, 14.11Q, w:-0.5. 3, Masayuki Iida, JPN, 14.21Q, w:-1.1. 4, Yoichi Iwafune, JPN, 14.29Q, w:-0.5. 5, Mitchell Tysoe, NSW, 14.32Q, w:-0.5. 6, Daniel Small, NSW, 14.63Q, w:-1.1. 7, Ben Khongbut, VIC, 14.46q, w:-0.5. 8, Greg Eyears, NSW, 14.53q, w:-0.5. 9, Mohd Robani Hassan, MAS, 14.67, w:-1.1. 10, Jack Conway, QLD, 14.79, w:-0.5. 11, Raymond Smith, NSW, 14.89, w:-1.1. 12, Pan Tong, VIC, 14.92, w:-0.5. 13, Stuart Anderson, QLD, 15.05, w:-1.1. 14, Antony Drinkwater-Newman, QLD, 15.36, w:-0.5. 15, Benjamin King, WA, 15.47, w:-0.5. 16, Matthew Siomou, VIC, 15.98, w:-1.1. 17, Graeme Barry, NSW, 16.09, w:-1.1.
18, David Ancrum, VIC, 17.02, w:-1.1.

Men 110 metres Hurdles Open Final
(w: 0.2) 1, Siddhanth Thingalaya, INDIA, 13.66. 2, Rayzam Shah Wan Sofian, MAS, 13.81. 3, Masayuki Iida, JPN, 14.01. 4, Mitchell Tysoe, NSW, 14.04. 5, Greg Eyears, NSW, 14.18. 6, Ben Khongbut, VIC, 14.43. 7, Daniel Small, NSW, 14.62. –, Yoichi Iwafune, JPN, DQ.

Men 400 metres Hurdles Open Preliminaries

1, Tristan Thomas, AIS, 50.50Q. 2, Mowen Boino, PNG, 50.68Q. 3, Michael Bultheel, BEL, 52.93Q. 4, Phil Simms, NZL, 52.71Q. 5, Cameron French, NZL, 53.10Q. 6, James Roff, NSW, 53.82Q. 7, Jack Harvey, SA, 53.63q. 8, Jacob Holt, NSW, 54.19q. 9, Nick Fuller, NSW, 54.83. 10, Kulan Ranasinghe, VIC, 55.25. 11, Douglas Amiss, QLD, 55.40. 12, Nathan McConchie, VIC, 55.48. 13, Benjamin King, WA, 55.64. 14, Tom Robertson, VIC, 56.25. 15, Matthew Gambetta, VIC, 56.61. 16, Tyler Heron, TAS, 56.75. 17, Sean Marshman, VIC, 56.95. 18, Mohamad
Zeed, VIC, 57.85. –, Wesley Spargo, VIC, DQ.

Men 400 metres Hurdles Open Final

1, Tristan Thomas, AIS, 51.37. 2, Mowen Boino, PNG, 51.59. 3, Cameron French, NZL, 52.66. 4, Phil Simms, NZL, 53.35. 5, James Roff, NSW, 53.50. 6, Jack Harvey, SA, 53.94. 7, Jacob Holt, NSW, 54.05.

Men 3000 metres Steeple Open

1, Peter Nowill, QLD, 8:44.47. 2, James Nipperess, NSWIS, 8:48.45. 3, Chris Discombe, VIC, 8:52.47. 4, Ben Ashkettle, VIC, 9:10.66. 5, Jordan Nelson, VIC, 9:14.27. 6, Jack Colreavy, NSW, 9:18.45. 7, Matthew Cox, NSW, 9:19.67. 8, Luke Searle, VIC, 9:43.58. 9, Masele Gebre, QLD, 9:45.90. 10, William Potter, VIC, 9:54.93. 11, Anthony Lynch, VIC, 10:23.75. –, Jordan Thomas, QLD, DQ.

Men High Jump Open

1, Nick Moroney, NSW, 2.15m. 2, Thomas Brennan, WA, 2.10m. 3, Chris Armet, VIC, 2.10m. 4, Andrew Neville, NSW, 2.05m. 5, Mark Taylor, NSW, 2.05m. 6, Jonathon Coetsee, WAIS, 2.00m. 7, John Peavey, VIC, 1.95m. 8, Daniel Cobern, VIC, 1.95m. 9, Mitchell Mackenzie, VIC, 1.95m. 10, Joel Mason, TAS, 1.90m.

Men Pole Vault Open

1, Joel Pocklington, VIC, 5.15m. 2, James Filshie, VIC, 4.90m. 3, Max Mishchenko, VIC, 4.75m. 4, Nicholas Southgate, NZL, 4.75m. 5, Cameron Sherry, QLD, 4.75m. 6, Jackson Bews, VIC, 4.60m. 6, Brent Newdick, NZL, 4.60m. 6, Kyle McCarthy, QLD, 4.60m. –, Nathan Rushworth, NSW, NH. –, Jack Hicking, NSW, NH. –, Jarrod Sims, SA, NH.

Men Long Jump Open

1, Frederic Erin, FRA, 7.70m, w:-0.3. 2, Scott Crowe, VIC, 7.69m, w:0.2. 3, Shaun Fletcher, QLD, 7.42m, w:1.3. 4, Nathan Connor, NSW, 7.27m, w:0.8. 5, Thomas Soliman, NSW, 7.23m, w:-1.1. 6, Angus Gould, ACT, 7.20m, w:0.2. 7, Jarrod Pageot, VIC, 7.11m, w:1.9. 8, Kurt Jenner, NSW, 7.11m, w:0.7. 9, Adam Rabone, VIC, 6.99m, w:+0.0. 10, Robert Stevens, VIC, 6.95m, w:-0.1. 11, Anthony Di Quinzio, VIC, 6.75m, w:0.2. 12, Glen Nicholson, VIC, 6.69m, w:0.9. 13, Daniel Egan, NSW, 6.46m, w:0.6. 14, Joshua Hayes, VIC, 6.21m, w:-0.4. –, Raihau Maiau, PYF, ND, w:NWI. –, Tim McGuire, SA, ND, w:NWI.

Men Triple Jump Open

1, Alwyn Jones, VIC, 16.32m, w:+0.0. 2, Adam Rabone, VIC, 15.94m, w:1.4. 3, Alex Lorraway, VIC, 15.74m, w:1.5. 4, Callan Rauchfuss, VIC,ย  15.27m, w:2.1. 5, Ben King, VIC, 14.89m, w:2.0. 6, Nathan Deslandes, VIC, 14.57m, w:2.4. 7, Daniel Pagnoccolo, VIC, 14.32m, w:2.1. 8, Hugh Tait, QLD, 14.10m, w:1.6. –, Anthony Di Quinzio, VIC, FOUL.

Men Shot Put Open

1, Emanuele Fuamatu, NSW, 18.62m. 2, Damien Birkinhead, VIC, 18.14m. 3, Chris Gaviglio, QLD, 17.56m. 4, Stuart Gyngell, NSW, 16.21m. 5, Matthew Cowie, WA, 16.12m. 6, Todd Hodgetts Tf20, TAS, 15.82m. 7, Damian Smuts, NZL, 15.37m. 8, Jerram Huston, NZL, 14.80m. 9, Russel Short Tf12, VIC, 14.51m. 10, Huw Peacock, TIS, 14.44m. 11, Shane Carstairs, VIC, 14.16m. 12, Michael Vassilopoulos, VIC, 11.47m.

Men Discus Throw Open

1, Benn Harradine, VIC, 63.58m. 2, Scott Martin, VIC, 59.41m. 3, Aaron Neighbour, VIC, 56.64m. 4, Shigeo Hatakeyama, JPN, 54.98m. 5, Robert Melin, SA, 54.74m. 6, Graham Hicks, VIC, 54.34m. 7, Marshall Hall, NZL, 54.02m. 8, Shiro Kobayashi, JPN, 52.96m. 9, Shane Loveridge, NSW, 50.88m. 10, Jun Fujiwara, JPN, 49.56m. 11, Avtar Singh, VIC, 48.65m. 12, Benjamin Fitzgerald, NSW, 48.18m. 13, Matt Stopel, QLD, 46.13m. 14, Michael Vassilopoulos, VIC, 44.44m. 15, Huw Peacock, TIS, 42.71m.

Men Hammer Throw Open

1, Tim Driesen, VIC, 70.55m. 2, Hiroshi Noguchi, JPN, 66.25m. 3, Huw Peacock, TIS, 61.85m. 4, Will Higgins, NSW, 57.11m. 5, Jack Dalton, VIC, 55.58m. 6, Robert Johnston, QLD, 54.85m. 7, Damian Smuts, NZL, 54.30m. 8, Matt Stopel, QLD, 54.30m.

Men Javelin Throw Open

1, Joshua Robinson, QLD, 78.31m. 2, Hamish Peacock, TIS, 75.62m. 3, Benjamin Baker, NSW, 74.66m. 4, Matthew Outzen, NSWIS, 73.96m. 5, Brett Castle, VIC, 73.35m. 6, Ken Arai, JPN, 72.69m. 7, Leslie Copeland, FIJ, 71.98m. 8, Benjamin Langton Burnell, NZL, 66.09m. 9, Andrew Giltrap, NSW, 66.03m. 10, Andrew Fraser, SA, 64.32m. 11, John Crandell, NSW, 61.81m. 12, Luanga Andria, VIC,
59.59m. 13, John Purdon, QLD, 56.21m. 14, Danwin Chan, SA, 55.58m. 15, Michael Vassilopoulos, VIC, 52.78m. 16, Josh Pickthall, VIC, 51.48m.

Men Decathlon Open Final

1, Brent Newdick, NZL, 8057. 2, Franck Logel, FRA, 7655. 3, Jarrod Sims, SA, 7456. 4, Kyle McCarthy, QLD, 7155. 5, Courtney Heinze, WA, 6669. 6, Andrew Hodges, QLD, 6658. 7, Hamish Nelson, VIC, 6623. 8, Aaron Page, VIC, 6241. 9, Nicholas Gerrard, NZL, 6234. 10, Chris White, VIC, 6061. 11, Ben Cook, VIC, 5747. 12, Lance Faulkner, QLD, 5717. 13, Brett Gilligan, VIC, 5609.
Decathlon: #5 Men 400 metres Open Decathlon
1, Jarrod Sims, SA, 49.00. 2, Brent Newdick, NZL, 49.22. 3, Andrew Hodges, QLD, 49.74. 4, Franck Logel, FRA, 50.91. 5, Kyle McCarthy, QLD, 50.94. 6, Courtney Heinze, WA, 51.00. 7, Hamish Nelson, VIC, 51.64. 8, Aaron Page, VIC, 51.68. 9, Nicholas Gerrard, NZL, 52.71. 10, Ben Cook, VIC, 53.24. 11, Chris White, VIC, 53.89. 12, Lance Faulkner, QLD, 55.81. 13, Brett Gilligan, VIC, 56.74.
Decathlon: #1 Men 100 metres Open Decathlon
1, Brent Newdick, NZL, 11.02, w:-0.7. 2, Jarrod Sims, SA, 11.15, w:0.7. 3, Florian Geffrouais, FRA, 11.18, w:0.7. 4, Andrew Hodges, QLD, 11.29, w:-0.7. 5, Franck Logel, FRA, 11.30, w:-0.7. 6, Nicholas Gerrard, NZL, 11.35, w:0.7. 7, Courtney Heinze, WA, 11.43, w:-0.7. 8, Aaron Page, VIC, 11.56, w:0.7. 9, Lance Faulkner, QLD, 11.60, w:0.7. 10, Ben Cook, VIC, 11.63, w:0.7. 11, Brett Gilligan, VIC, 11.70, w:-0.7. 12, Kyle McCarthy, QLD, 11.72, w:0.7. 13, Hamish Nelson, VIC, 11.85, w:-0.7. 14, Chris White, VIC, 11.90, w:-0.7.

Decathlon: #10 Men 1500 metres Open Decathlon
1, Hamish Nelson, VIC, 4:29.32. 2, Jarrod Sims, SA, 4:38.77. 3, Kyle McCarthy, QLD, 4:38.99. 4, Franck Logel, FRA, 4:42.45. 5, Brent Newdick, NZL, 4:46.21. 6, Ben Cook, VIC, 4:56.36. 7, Chris White, VIC, 4:57.58. 8, Courtney Heinze, WA, 5:01.14. 9, Andrew Hodges, QLD, 5:02.48. 10, Nicholas Gerrard, NZL, 5:23.85. 11, Aaron Page, VIC, 5:29.84. 12, Brett Gilligan, VIC, 5:53.85. 13, Lance Faulkner, QLD, 6:21.36.
Decathlon: #6 Men 110 metres Hurdles Open Decathlon
1, Brent Newdick, NZL, 14.55, w:+0.0. 2, Franck Logel, FRA, 14.56, w:+0.0. 3, Jarrod Sims, SA, 15.12, w:+0.0. 4, Kyle McCarthy, QLD, 15.61, w:+0.0. 5, Nicholas Gerrard, NZL, 15.79, w:+0.0. 6, Lance Faulkner, QLD, 16.00, w:-0.7. 7, Aaron Page, VIC, 16.31, w:-0.7. 8, Brett Gilligan, VIC, 16.50, w:+0.0. 9, Andrew Hodges, QLD, 16.58, w:-0.7. 10, Hamish Nelson, VIC, 16.93, w:-0.7. 11, Courtney Heinze, WA, 16.99, w:-0.7. 12, Chris White, VIC, 17.47, w:-0.7. 13, Ben Cook, VIC, 18.65, w:-0.7.
Decathlon: #4 Men High Jump Open Decathlon
1, Franck Logel, FRA, 2.01m. 2, Jarrod Sims, SA, 1.95m. 2, Andrew Hodges, QLD, 1.95m. 2, Nicholas Gerrard, NZL, 1.95m. 2, Brent Newdick, NZL, 1.95m. 6, Aaron Page, VIC, 1.92m. 6, Ben Cook, VIC, 1.92m. 8, Kyle McCarthy, QLD, 1.89m. 8, Chris White, VIC, 1.89m. 10, Courtney Heinze, WA, 1.83m. 10, Hamish Nelson, VIC, 1.83m. 12, Brett Gilligan, VIC, 1.80m. 13, Lance Faulkner, QLD, 1.68m.
Decathlon: #8 Men Pole Vault Open Decathlon
1, Franck Logel, FRA, 4.80m. 2, Brent Newdick, NZL, 4.70m. 3, Kyle McCarthy, QLD, 4.60m. 3, Jarrod Sims, SA, 4.60m. 5, Brett Gilligan, VIC, 4.40m. 6, Hamish Nelson, VIC, 4.30m. 7, Andrew Hodges, QLD, 4.20m. 8, Lance Faulkner, QLD, 4.10m. 9, Aaron Page, VIC, 3.90m. 10, Chris White, VIC, 3.80m. 11, Courtney Heinze, WA, 3.40m. 12, Ben Cook, VIC, 3.00m. –, Nicholas Gerrard, NZL, NH.
Decathlon: #2 Men Long Jump Open Decathlon
1, Brent Newdick, NZL, 7.56m, w:1.6. 2, Nicholas Gerrard, NZL, 7.28m, w:1.4. 3, Franck Logel, FRA, 7.19m, w:1.3. 4, Andrew Hodges, QLD, 6.73m, w:0.3. 5, Jarrod Sims, SA, 6.72m, w:-0.8. 6, Ben Cook, VIC, 6.71m, w:1.9. 7, Hamish Nelson, VIC, 6.69m, w:0.3. 8, Courtney Heinze, WA, 6.68m, w:0.6. 9, Aaron Page, VIC, 6.63m, w:1.6. 10, Chris White, VIC, 6.53m, w:+0.0. 11, Kyle McCarthy, QLD, 6.33m, w:0.7. 12, Brett Gilligan, VIC, 6.20m, w:1.6. 13, Lance Faulkner, QLD, 5.75m, w:+0.0. –, Florian Geffrouais, FRA, FOUL.
Decathlon: #3 Men Shot Put Open Decathlon
1, Florian Geffrouais, FRA, 15.39m. 2, Courtney Heinze, WA, 14.51m. 3, Brent Newdick, NZL, 14.48m. 4, Nicholas Gerrard, NZL, 14.09m. 5, Kyle McCarthy, QLD, 14.00m. 6, Franck Logel, FRA, 13.10m. 7, Lance Faulkner, QLD, 12.73m. 8, Jarrod Sims, SA, 12.66m. 9, Andrew Hodges, QLD, 12.02m. 10, Aaron Page, VIC, 11.90m. 11, Hamish Nelson, VIC, 10.86m. 12, Chris White, VIC, 10.75m. 13, Ben Cook, VIC, 10.20m. 14, Brett Gilligan, VIC, 10.07m.

Decathlon: #7 Men Discus Throw Open Decathlon
1, Brent Newdick, NZL, 48.25m. 2, Courtney Heinze, WA, 46.27m. 3, Franck Logel, FRA, 43.08m. 4, Jarrod Sims, SA, 41.26m. 5, Kyle McCarthy, QLD, 39.06m. 6, Chris White, VIC, 37.93m. 7, Lance Faulkner, QLD, 36.60m. 8, Aaron Page, VIC, 36.20m. 9, Nicholas Gerrard, NZL, 35.27m. 10, Andrew Hodges, QLD, 32.93m. 11, Hamish Nelson, VIC, 32.74m. 12, Brett Gilligan, VIC, 31.35m. 13, Ben Cook, VIC, 23.89m.
Decathlon: #9 Men Javelin Throw Open Decathlon
1, Kyle McCarthy, QLD, 56.47m. 2, Brent Newdick, NZL, 56.43m. 3, Hamish Nelson, VIC, 55.36m. 4, Ben Cook, VIC, 52.66m. 5, Nicholas Gerrard, NZL, 52.56m. 6, Jarrod Sims, SA, 51.55m. 7, Franck Logel, FRA, 50.66m. 8, Courtney Heinze, WA, 47.58m. 9, Lance Faulkner, QLD, 47.22m. 10, Andrew Hodges, QLD, 44.50m. 11, Chris White, VIC, 42.02m. 12, Brett Gilligan, VIC, 39.21m. 13, Aaron Page, VIC, 39.04m.

Men Decathlon Open

1, Brent Newdick, NZL, 8057. 2, Franck Logel, FRA, 7655. 3, Jarrod Sims, SA, 7456. 4, Kyle McCarthy, QLD, 7155. 5, Courtney Heinze, WA, 6669. 6, Andrew Hodges, QLD, 6658. 7, Hamish Nelson, VIC, 6623. 8, Aaron Page, VIC, 6241. 9, Nicholas Gerrard, NZL, 6234. 10, Chris White, VIC, 6061. 11, Ben Cook, VIC, 5747. 12, Lance Faulkner, QLD, 5717. 13, Brett Gilligan, VIC, 5609.

Men 5000 metres Race Walk Open

1, Jared Tallent, AIS, 19:08.83. 2, Dane Bird-Smith, QLD, 19:48.72. 3, Rhydian Cowley, VIC, 20:26.47. 4, Nathan Brill, VIC, 20:58.40. 5, Jason Kozica, VIC, 23:14.73. 6, Kyle Bird, VIC, 23:24.09. 7, Andrew Jamieson, VIC, 24:14.04. 8, Joshua Kaiser, VIC, 24:34.36. 9, James Christmass, VIC, 24:47.36. 10, Aaron McDonough, VIC, 24:49.22. 11, Bradley Simpson, VIC, 25:23.76.

Men 100 metres Ambulant Preliminaries

1, Gabriel Cole Tf46, SASI, 11.32q, w:-1.3. 2, Scott Reardon Tf42, ACTAS, 12.93q, w:-0.7. 3, Francis Kompaon Tf46, PNG, 11.57q, w:-1.0. 4, Beau Menzies Tf37, QLD, 12.61q, w:-1.0. 5, Alberto Campbell Tf20, QLD, 11.84q, w:-1.3. 6, Timothy Foster Tf20, NSW, 12.06q, w:-1.0. 7, Lachlan Cates Tf38, SA, 12.44q, w:-1.3. 8, Sean Roberts Tf37, SASI, 13.26q, w:-1.3. 9, Mitchell Pink Tf38, NSWIS, 12.85, w:-0.7. 10, Mat Brown Tf37, VIC, 13.77, w:-0.7. 11, Alexander Dwyer Tf38, QLD, 13.38, w:-1.0. 12, Nathan Whittington Tf44, NSW, 13.43, w:-1.3. 13, Adam Cunningham Tf37, ACT, 14.19, w:-1.3. 14, Andrew Bannister Tf36, WA, 15.00, w:-1.0. 15, Jonathan Smith Tf37, NSW, 14.28, w:-0.7. 16, Daniel Jennings Tf35, NSW, 16.35, w:-0.7. 17, Jack Dirou Tf36, ACT, 17.10, w:-1.0. 18, William O’Neill Tf35, ACT, 17.60, w:-0.7.

Men 100 metres Ambulant Final

(w: 0.2) 1, Gabriel Cole Tf46, SASI, 11.13. 2, Scott Reardon Tf42, ACTAS, 12.73. 3, Francis Kompaon Tf46, PNG, 11.32. 4, Beau Menzies Tf37, QLD, 12.53. 5, Alberto Campbell Tf20, QLD, 11.92. 6, Timothy Foster Tf20, NSW, 12.01. 7, Lachlan Cates Tf38, SA, 12.41. 8, Sean Roberts Tf37, SASI, 13.47.

Men 200 metres Ambulant Preliminaries

1, Scott Reardon Tf42, ACTAS, 26.33q, w:2.2. 2, Francis Kompaon Tf46, PNG, 23.13q, w:2.2. 3, Beau Menzies Tf37, QLD, 24.90q, w:2.2. 4, Alberto Campbell Tf20, QLD, 23.27q, w:2.2. 5, Jack Swift Tf44, VIS, 24.75q, w:3.6. 6, Timothy Foster Tf20, NSW, 23.72q, w:1.6. 7, Sean Roberts Tf37, SASI, 26.08q, w:1.6. 8, Timothy Sullivan Tf38, VIC, 25.01q, w:1.6. 9, Lachlan Cates Tf38, SA, 25.28, w:2.2. 10, Mitchell Pink Tf38, NSWIS, 25.32, w:1.6. 11, Alexander Dwyer Tf38, QLD, 26.30, w:1.6. 12, Jonathan Smith Tf37, NSW, 27.83, w:3.6. 13, Andrew Bannister Tf36, WA, 29.86, w:1.6. 14, Daniel Jennings Tf35, NSW, 32.36, w:3.6. 15, Mat Brown Tf37, VIC, 28.69, w:3.6. 16, Adam Cunningham Tf37, ACT, 29.05, w:2.2. 17, William O’Neill Tf35, ACT, 34.75, w:3.6.

Men 200 metres Ambulant Final

(w: -1.3) 1, Scott Reardon Tf42, ACTAS, 26.38. 2, Francis Kompaon Tf46, PNG, 23.33. 3, Alberto Campbell Tf20, QLD, 23.39. 4, Beau Menzies Tf37, QLD, 25.23. 5, Timothy Sullivan Tf38, VIC, 25.06. 6, Timothy Foster Tf20, NSW, 24.69. 7, Jack Swift Tf44, VIS, 25.05. 8, Sean Roberts Tf37, SASI, 27.62.

Men 400 metres Ambulant Preliminaries

1, Simon Patmore Tf46, QAS, 53.40q. 2, Jack Swift Tf44, VIS, 57.13q. 3, Alberto Campbell Tf20, QLD, 52.88q. 4, Daniel Berry Tf36, NSWIS, 62.12q. 5, Thomas Goodman Tf37, SA, 60.48q. 6, Timothy Sullivan Tf38, VIC, 56.71q. 7, Andrew Semmens Tf20, VIC, 56.06q. 8, Jonathan Smith Tf37, NSW, 64.85q. 9, Alexander Dwyer Tf38, QLD, 62.08. 10, William O’Neill Tf35, ACT, 78.28. 11, Andrew Bannister Tf36, WA, 71.12. 12, Sam Petterson Tf37, QLD, 72.28.

Men 400 metres Ambulant Final

1, Simon Patmore Tf46, QAS, 51.05. 2, Jack Swift Tf44, VIS, 55.86. 3, Alberto Campbell Tf20, QLD, 51.30. 4, Thomas Goodman Tf37, SA, 58.55. 5, Timothy Sullivan Tf38, VIC, 55.57. 6, Daniel Berry Tf36, NSWIS, 61.95. 7, Andrew Semmens Tf20, VIC, 54.03. 8, Jonathan Smith Tf37, NSW, 62.99.

Men 800 metres Ambulant

1, Matthew Silcocks Tf46, VIC, 1:59.22. 2, Sam Harding Tf13, AIS, 1:59.52. 3, Daniel Berry Tf36, NSWIS, 2:19.09. 4, Ian Speed Tf12, VIC, 2:02.13. 5, Deon Kenzie Tf38, TAS, 2:12.46. 6, Paul Gilbert Tf20, WA, 2:03.80. 7, Thomas Goodman Tf37, SA, 2:16.22. 8, Gerrard Gosens Tf11, QLD, 2:16.57. 9, Andrew Semmens Tf20, VIC, 2:08.78. 10, Kyle McIntosh Tf20, NSW, 2:11.14. 11, Andrew Iselin Tf37, QLD, 2:26.59. 12, Sam Petterson Tf37, QLD, 2:38.53. 13, Andrew Bannister Tf36, WA, 2:57.44.

Men 1500 metres Ambulant

1, Matthew Silcocks Tf46, VIC, 4:05.13. 2, Deon Kenzie Tf38, TAS, 4:24.52. 3, Gerrard Gosens Tf11, QLD, 4:34.27. 4, Paul Gilbert Tf20, WA,ย  4:23.55. 5, Andrew Semmens Tf20, VIC, 4:27.86. 6, Kyle McIntosh Tf20, NSW, 4:31.31. 7, Andrew Iselin Tf37, QLD, 5:06.96. 8, Sam Petterson Tf37, QLD, 5:37.99.

Men Long Jump Ambulant

1, Sean Roberts Tf37, SASI, 4.82m, w:-0.4. 2, Timothy Foster Tf20, NSW, 5.86m, w:-1.0. 3, Dean Turner Tf20, NSW, 5.79m, w:+0.0. 4, Mitchell Pink Tf38, NSWIS, 4.93m, w:0.4. 5, Alexander Dwyer Tf38, QLD, 4.68m, w:-0.1. 6, Andrew Semmens Tf20, VIC, 5.29m, w:-2.5. 7, Ed Howarth Tf44, NSW, 4.27m, w:-0.3.

Men Shot Put Ambulant

1, Todd Hodgetts Tf20, TAS, 16.09m. 2, Lindsay Sutton Tf20, QLD, 12.89m. 3, Russel Short Tf12, VIC, 14.70m. 4, Jayden Sawyer Tf38, ACT, 11.11m. 5, Guy Henly Tf37, NSWIS, 11.63m. 6, James Devenny Tf12, VIC, 10.15m. 7, Jason Lettice Tf44, QLD, 11.10m.

Men Discus Throw Ambulant

1, Guy Henly Tf37, NSWIS, 44.14m. 2, Ed Howarth Tf44, NSW, 38.81m.

Men Javelin Throw Ambulant

1, Jayden Sawyer Tf38, ACT, 37.41m. 2, Jason Lettice Tf44, QLD, 37.47m.

Men 100 metres Wheelchair

(w: 4.0) 1, Rheed McCracken Tf34, QLD, 16.43. 2, Richard Colman Tf53, VIS, 15.32. 3, Matthew Cameron Tf54, QAS, 14.97. 4, Richard Nicholson Tf54, NSWIS, 15.00. 5, Sam Carter Tf54, QLD, 15.25. 6, Jake Lappin Tf54, VIC, 15.51.

Men 200 metres Wheelchair

(w: -0.9) 1, Rheed McCracken Tf34, QLD, 29.74. 2, Richard Nicholson Tf54, NSWIS, 27.26. 3, Richard Colman Tf53, VIS, 28.98. 4, Sam Carter Tf54, QLD, 28.04.

Men 400 metres Wheelchair

1, Richard Nicholson Tf54, NSWIS, 52.06. 2, Richard Colman Tf53, VIS, 54.71. 3, Jake Lappin Tf54, VIC, 53.58. 4, Sam Carter Tf54, QLD, 57.13.

Men 800 metres Wheelchair

1, Richard Colman Tf53, VIS, 1:49.80. 2, Jake Lappin Tf54, VIC, 1:48.68. 3, Richard Nicholson Tf54, NSWIS, 1:49.89. 4, Sam Carter Tf54, QLD, 1:53.45.

Men 1500 metres Wheelchair

1, Rheed McCracken Tf34, QLD, 3:38.61. 2, Richard Colman Tf53, VIS, 3:30.74. 3, Jake Lappin Tf54, VIC, 3:37.99.

Men Shot Put Secured

1, Damien Bowen Tf34, ACTAS, 10.32m. 2, Peter Martin Tf52, NZL, 8.50m. 3, Hamish MacDonald Tf34, ACT, 10.21m. 4, Dennis Ramsay Tf58, VIC, 11.24m.

Men Javelin Throw Secured

1, Damien Bowen Tf34, ACTAS, 33.50m. 2, Peter Martin Tf52, NZL, 15.46m. 3, Dennis Ramsay Tf58, VIC, 31.91m.